Dr. Fatih YILMAZ

Muayene Günleri : Hafta İçi - 08:00 / 18:00
  İletişim : +90 (555) 962 45 75

Akupunktur Nedir?

Akupunktur vücud yüzeyindeki bazı belli noktaların iğnelenerek uyarılması ile vücudun bağışıklık sistemini uyaran, enerji dengelenmesini sağlayan bununla hastalıkların oluşumunu engelleyen ve tedavi eden bir disiplindir.

Bu tedavi çoğunlukla tek kullanımlık iğnelerle yapılır.

5000 Yıldır TCM (Geleneksel Çin Tıbbı) yöntemi olarak Çin’ de kullanılırken son 50 yıldır dünyaya yayılmış ve son 10 yıldır ülkemizde popüler hale gelmiştir. Akupunktur tedavisinin Avrupaya açılımıyla birlikte Fransa ve İngiltere başta olmak üzere akupunktur tedavisine yeni açılımlar olarak kulak akupunkturu devreye girmiştir.

Akupunktur öğrenimi genellikle hekimlerin hayatının bir döneminde akupunktur ile tanışması fakat şüpheyle bakılan bir yöntemin orjinal cazibesi sebebiyle hekimleri peşine takması suretiyle olmaktadır.

Avrupanın akupunkturüstadı Dr. Felix Mann akupunkturla karşılaşmasını şöyle anlatır;

Cambiridge Üniversitesinde doktor olduktan sonra Strazbourg’ a ziyaret için gittiği arkadaşında akut apandisit gelişti. Ortodoks tıbbına göre hemen ameliyat edilmeli ve apendixi hemen alınmalı idi, Ancak arkadaşı ameliyatı kabul etmedi. Özel doktoru dizinin altına bir iğne batırdı ve 15 dakikada ağrısı bulantısı ve karnındaki sertliği geçti. Ve bu bulgular sonradan tekrarlamadı.

Bu hadise üstad Felix Mann’ in akupunkturu öğrenmeye başlamasına sebeb olmuştur.

Enerji tıbbı uygulamaları insanın enerji bedeninin 1960 yılında Koreli Dr. Bankman tarafından gösterilmesi ve 2002 yılında Japonlar tarafından bilimsel olarak dünyaya sunulmasından itibaren dünya bağlık örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı’ nca tasdik edilerek ülkemizde uygulanmaya başladı.

Bugün Türkiye’ de uygulanmakta olan ortodoks tıbbına göre çok şaşırtıcı gözükse bile mevcut bilgilerimizi ciddi şekilde gözden geçirdiğimizde hiç aykırı olmadığını görmekteyiz.

Akupunktura göre her hastalığın kendine has bir psikolojisi vardır. Bütüncül bir yaklaşımla bizlere insanın tek tek organ ve organellerden oluşmadığını, her parçasının bütün içinde birbirleriyle bağlantılı olduklarını ve bu bütünlüğün muhafaza edilerek hastalıkların kalıcı tedavisinin mümkün olabileceğini göstermektedir.

Akupunktur mevcut ortodoks tıbbının rakibi değil tamamlayıcısıdır. Bugün ABD’ de 4 yıllık fakülte eğitimi ile hekim olmayanların da akupunktur yapmasına imkan tanınmıştır.

Rusya’ da her biri 1000-1500 sayfalık binden fazla akupunktur kitapları yayamlanmıştır. Birbuçuk milyar nüfuslu Çin’ de ise hayat standartları düşük olmasına rağmen insanların çok sağlıklı olmalarının altında yatan gerçeklerinden birisi akupunktur olmalıdır.

Sonuç olarak akupunktur insan sağlığına hizmet eden en etkili en zararsiz en ekonomik, sonuçları hızlı görülen ve de insan genetiğine etki edebilen bir tedavi metodudur.

Akupunktur ile farklı organ ve sistemleri tutan 200 den fazla çeşit hastalığı tedavi etmek mümkündür.